Німеччина вважається законодавицею і «меккою» різдвяних ярмарків. Саме тут проходять наймасштабніші і видовищні передріздвяні святкування. Німецькі ярмарки Christkindlesmarkt як правило стартують з 21 листопада і строго закриваються 24 грудня, тому що канун Різдва німці канонічно святкують вдома в колі сім’ї.
На площі Altmarkt з 1434 року відбувається найстаріший німецький ярмарок Штріцельмаркт. Щорічно її наповнюють близько двохсот наметів з іграшками, виготовленими Дрезденськими майстрами-ремісниками, прикрасами ручної роботи і солодощами. Обов’язково спробуйте головний різдвяний пиріг – штоллен з начинкою з цукатів, родзинок і горіхів. Під час святкувань часто проходить штоллен-фестиваль, де випікається найбільший пиріг, вагою в кілька тонн. В центрі площі встановлюють величезну різдвяну піраміду, занесену в книгу рекордів Гіннеса.
Найбільш видовищний кельнський ярмарок – AmDom. Проходить він у самих стін готичного кафедрального собору на площі Domplatz. Для гостей відкривають свої прилавки понад 160 кіосків, розставлених у вигляді зірки. У центрі стоїть жива 25 метрова ялинка – найвища різдвяна ялина в Німеччині.
Тут прийнято купувати в подарунок ляльку Räuchermännchen і «лускунчика» (щипці для розколювання горіхів). І як же без частувань! Спробуйте печені яблука, смажені мигдальні горіхи, імбирні пряники і глінтвейн.
Бременеський різдвяний ярмарок вважається найзатишнішим ярмарком в Німеччині.
Проходить він в історичному центрі Weihnachtsmarkt Bremen, і виставляють тут все, що душі завгодно: вовняні речі, фігурні свічки у формі яблук і ялинок, красиві новорічні капці і піжами.
Гостей прийнято пригощати гарячим вином, свининою, смаженою на вогні, і ковбасками.
А ще цей ярмарок дуже люблять діти будь-якого віку.
Щодня о 15:00 Санта Клаус приходить сюди і спілкується з маленькими мрійниками.
На Karlsplatz (18.11 – 23.12) проходить різдвяний художній ярмарок з прикрасами та іграшками від віденських дизайнерів. Тут варять глінтвейн тільки з екологічного вина і є карусель, де замість звичних конячок – вантажні велосипеди.
Другий улюблений ярмарок – біля Шенбруннського палацу (21.11 – 3.01). Він також казковий і феєричний, як у Ратуші. Кіоски з солодощами, жива музика, розважальні програми для дорослих і дітей – все це ви знайдете там!
Вулиці чарівного Крумлова під час свят нагадують різдвяну казку. А на головній площі щовечора дивуватимуть різдвяні вистави, жива музика та вертеп. Придбайте іграшкові прикраси на ялинку, декоративні свічки та інший декор ручної роботи, мед та вироби з нього.
Найбогемніші ярмарки Європи проходять в Празі. Відвідати їх можна на площах: Вацлавська, Староміська, Миру, Празький Град, Палацького, Республіки та ін. Побувавши в Празі на Різдво, обов’язково спробуйте чеські вуличні блюда: млинчики, традиційне свиняче коліно, гриль-ковбаски, трдельник, запечені каштани та жарені мигдальні горішки, мармелад.
Краківський Різдвяний ярмарок вражає яскравістю й особливим передріздвяним настроєм. Аромат глінтвейну надовго залишиться приємним святковим спогадом, а від різноманітності товарів очі розбігаються.
Коли мова йде про Різдвяний ярмарок, Познань знає, чим здивувати. Місто буквально переповнене духом Різдва, хвойним ароматом, вишуканими стравами й сувенірами, тематичними концертами та різноманітними шоу-програмами.
Італія занурюється в атмосферу свята з середини листопада, вітрини починають виблискувати ялинковим декором, на площах встановлюють ялини і ясла зі сценою народження Ісуса, а вогні на деревах традиційно запалюються 8 грудня – День непорочного зачаття. Італійські ярмарки дуже колоритні, з традиційним італійським шиком, смаком і неповторною атмосферою.
Всі різдвяні стежки в Римі ведуть на знамениту Piazza Navona. Площа потопає вже не тільки у величезній кількості людей, але і кіосках з предметами мистецтва, іграшками, прикрасами з дерева, різдвяними традиційними ляльками-відьмами Бефани, різдвяних вогнях і гірляндах. Обов’язково спробуйте тут святкові італійські солодощі – нугу з мигдалем і медом, величезні пончики, а також традиційний кекс панеттоне. Якщо ви прийшли сюди з дітьми, відведіть їх до Babbo Natale, місцевого Діда Мороза, і нехай вони, сидячи у нього на колінах, загадають своє найпотаємніше бажання.
Щороку Piazza della Santa Croce наповнюється довгими рядами з різдвяними кіосками, ломляться від яскравих дитячих іграшок, предметів декору і, звичайно ж, різноманітних гастрономічних ласощів. Відмітна риса ярмарки – вона не традиційна, а міжнародна. Тут можна перекусити баварськими ковбасками на грилі, випити гарячий глінтвейн або англійський чай, а на десерт з’їсти німецький пряник. Такий собі гастро-тур по Європі в самому серці Флоренції. В якості сувенірів можна придбати ароматні масла, hand-made мило, в’язані шерстяні речі, французькі сири або швейцарський шоколад.
Ще один історичний культовий ярмарок Італії – міланська “Oh Bej! Oh Bej! » на Piazza Castello. Ярмарок йде корінням в 1510 рік. Саме тоді Папа доручив Великому Магістрові Ордена Святих Моріса і Лазаря зробити зупинку в Мілані для того, щоб роздати людям розкішні подарунки на свято святого Амвросія з метою завоювати їх любов до Ватикану. Діти, отримавши гарні іграшки, хором кричали «Oh Bej! Oh Bej! » (З іт. – «О, як гарно!»).
Щороку гостей ярмарку чекають понад 370 кіосків з антикварними предметами декору, товарами ремісників, флористів, іграшками, солодощами, сувенірами.